Tile Redi RT3660R-MB-RB36-KIT Base'N Bench Shower Pan, Matte Black
★★★★★ 4.2 69 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.marticleaning.ch
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • Polyurethane
  • DRAIN & PLATE INCLUDED: Features 2-inch right PVC drain and designer matte black drain grate
  • DIMENSIONS: Base'N Bench Installed Size: 72" W x 36" D x 17.75" H; Pan: 60" W x 36" D; Bench: 12" W x 32" D
UPC 810023570721
Color Matte Black
Shape Rectangular
Style Base N Bench
Brand Name Tile Redi
Unit Count 1.0 Count
Item Weight 35 Pounds
Manufacturer Tile Redi USA, LLC
Model Number RT3660R-MB-RB36-KIT
Material Type Polyurethane
Item Type Name Shower Pan
Included Components 2-inch Drain, Bench, Drain Plate, Flashing, Shower Pan
Manufacturer Part Number RT3660R-MB-RB36-KIT
Manufacturer Warranty Description 3 year limited
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.2 out of 5
★★★★★
69 ratings | 28 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
78% (54)
4 stars
6% (4)
3 stars
3% (2)
2 stars
2% (1)
1 star
11% (8)